Aktualności
Sprawozdanie z wycieczki do Wrocławia PDF Drukuj Email

Dnia 15 grudnia 2010 roku 20 uczniów klas IV i V ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Raciborowicach Dolnych wraz z opiekunami, wzięło udział w wycieczce do Wrocławia.
To już druga wycieczka w ramach projektu “Dolnośląska szkoła liderem projakościowych zmian w polskim systemie edukacji.”
Wyruszyliśmy w mroźny poranek. Warunki na drodze były bardzo trudne- ślisko. Na szczęście dotarliśmy do Wrocławia.

Pierwszym punktem naszej wyprawy było ZOO, w którym wzięliśmy udział w zajęciach edukacyjnych : “Bliskie spotkanie z Małpami”- dotyczącymi małp starego i nowego świata  (budynek Małpiarni) oraz  “Płazy- życie na krawędzi”- na których poruszono zagadnienia z biologii i ekologii płazów żyjących na ziemi (budynek Terrarium). Po zajęciach spacerowaliśmy alejkami ZOO. Pierzyna śniegu okrywała wszystko dookoła. Ogromne żubry zachwyciły nas.

Następnie zjedliśmy obiad w restauracji, po czym wyruszyliśmy na wrocławski rynek.

Tu czekała na nas pani przewodnik, która opowiadała o najważniejszych i najpiękniejszych zabytkach tego miejsca: Ratusz, kamieniczki Jaś i Małgosia, Plac Saony, Kościół św. Marii Magdaleny.
Mróz doskwierał bardzo, wszyscy byliśmy zmarznięci.

Kolejnym punktem wycieczki była “Panorama Racławicka”. Z ogromną uwagą słuchaliśmy historii  bitwy stoczonej pod Racławicami w 1794 roku przez wojska powstańcze z udziałem kosynierów, pod wodzą generała Tadeusza Kościuszki z wojskami rosyjskimi dowodzonymi przez generała Tormasowa.  Olbrzymie malowidło W. Kossaka i J. Styki zaskoczyło nas rozmiarami (15x114m) i przeniosło  w inną rzeczywistość.

Ostatnim etapem były zajęcia w Instytucie Informatyki i Zarządzania na Politechnice Wrocławskiej z serii: “Ciekawy świat komputerów”.

Droga powrotna trwała 4 godziny, ze względu na warunki atmosferyczne. Wszyscy byliśmy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni. Warto było pojechać do Wrocławia i zobaczyć tak wiele ciekawych miejsc!


Oprac. Uczniowie SP im. H. Sienkiewicza
w Raciborowicach Dolnych wraz
z opiekunkami: J. Mielko i H. Artymowicz

 
Uroczystość jubileuszowa Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Raciborowicach Dolnych PDF Drukuj Email

Dnia 20 listopada 2009 roku szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Raciborowicach Dolnych obchodziła jubileusz 40-lecia wybudowania nowego gmachu. Jednocześnie świętowano 10-lecie nadania imienia szkoły.
Dla społeczności Raciborowic otwarcie nowej szkoły, wzniesionej w ramach tzw. akcji „1000 szkół na Tysiąclecie”, było ukoronowaniem wielu zabiegów i wysiłków dyrekcji, mieszkańców wsi oraz organizacji społecznych. Marzenie o nowoczesnym obiekcie wiązało się z działalnością szkoły od 1946 roku w pięciu budynkach, adaptowanych do funkcji edukacyjnej. Były one rozrzucone na przestrzeni 4km we wsi liczącej ponad 2 tysiące mieszkańców, a liczba uczniów w tych czasach wynosiła ok. 500. Dnia 3 listopada 1969 roku nauka rozpoczęła się w placówce o powierzchni 2,5 tys. m2, posiadającej dobrze wyposażone liczne klasopracownie, salę gimnastyczną, bibliotekę szkolną, kuchnię i stołówkę, świetlicę, gabinet lekarski, boiska i inne obiekty sportowe.

 

 

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 11 następna > ostatnia >>

Strona 11 z 11