Aktualności

Informacje:Muzyczny Teatrzyk PDF Drukuj Email

 
Światowy Dzień Pluszowego Misia PDF Drukuj Email

25 listopada obchodzono Światowy Dzień Pluszowego Misia. Wszyscy uczniowie klas młodszych i oddziałów przedszkolnych przybyli do szkoły ze swoimi pluszowymi ulubieńcami.

 
Nasza mała Ojczyzna – Nasz Region. 08-11-2013 PDF Drukuj Email

Z okazji 11 listopada w Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Raciborowicach Dolnych, w klasach IV - IV odbyły się zajęcia o regionie. Uczniowie mieli okazję poznać bliżej historię, zabytki, topografię oraz tradycje regionu Naszej Gminy. Powstałe prace plastyczne, wykorzystano do stworzenia wystawy opowiadającej o Szkole, Raciborowicach oraz regionie.

 
Przegląd Piosenki Patriotycznej 08-11-2013 PDF Drukuj Email

Z okazji 11 listopada w Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Raciborowicach Dolnych odbył się Przegląd Piosenki Patriotycznej. Uczniowie przedstawili program artystyczny upamiętniający odzyskanie przez Polskę niepodległości, a następnie każda z klas zaśpiewała wybraną piosenkę patriotyczną. Występ był bardzo wzruszający, nie sposób było wybrać zwycięzcy przeglądu. Dlatego też Sponsorzy, Rada Rodziców oraz Dyrektor Szkoły ufundowali słodkie nagrody dla wszystkich dzieci.

 
Żywa lekcja historii w Brzeźniku PDF Drukuj Email

Aby lekcja historii nie zamykała się w szkolnych murach, a uczniowie mogli odbyć ciekawą podróż poprzez wieki, dzieci z klasy V i VI dnia 25 października wzięły udział w żywej lekcji historii w Muzeum Grodu Średniowiecznego w Brzeźniku. To drewniana zabudowa całej osady-chaty, sprzęt domowy, warsztaty rzemieślnicze, narzędzia pracy. Ślady osadnictwa w tym miejscu należą do kultury łużyckiej.

Uczniowie wraz z opiekunkami wzięli udział w warsztatach tematycznych, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem:
-pisanie gęsim piórem- głagolicą- odbyła się krótka prelekcja na temat rozwoju pisma, po czym uczniowie otrzymali gęsie pióra i mogli samodzielnie podjąć się tego jakże trudnego zadania- pisania głagolicą.
- warsztaty łucznictwa - prelekcja na temat uzbrojenia, metod polowań, obrona osady. Uczestnicy dowiedzieli się jak udomowiano zwierzęta, natomiast część praktyczna obejmowała strzelanie z łuku do tarczy.
- warsztaty średniowiecznych kulinariów- prelekcja na temat życia codziennego Słowian, dzieci dowiedziały się jakie jadano potrawy, jak zdobywano pożywienie, co uprawiano, hodowano i jak przechowywano żywność. Następnie samodzielnie w żarnach mielili ziarna, po czym uformowali placki – podpłomyki i upiekli je na ruszcie. Wspólny posiłek był ważnym momentem dla wszystkich, a placuszki z dżemem były przepyszne.
Po warsztatach był czas na zabawy ruchowe - rzuty dzidą do niedźwiedzia, zawody w workach, narty –Bolka, rzuty sakiewkami do celu, przeciąganie liny, itp.
Pogoda dopisała, dzieci bawiły się świetnie, a przede wszystkim poprzez własne działanie mogły zdobyć jakże cenną wiedzę historyczną.

oprac. J. Mielko

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 5 z 11