Narodowe Czytanie 2018 w naszej szkole PDF Drukuj Email

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego.
Zainaugurowana przez Parę Prezydencką tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbyła się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd wyjątkowa formuła akcji, podczas której czytane były aż dwie lektury.
Lekturą Narodowego Czytania na kulminację akcji 8 września 2018 roku było Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Ponadto, Para Prezydencka proponuje do czytania przez cały rok 44 teksty Antologii Niepodległości.


Publiczna Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Raciborowicach Dolnych po raz kolejny uczestniczyła w akcji.  Narodowe Czytanie z udziałem uczniów i grona pedagogicznego odbyło się 7 września na boisku szkolnym. Uczniowie: Julia Halewicz z kl. Vb, Zuzanna Kowalska z kl. VIII oraz Mateusz Kaleta z kl. VIII  przedstawili cele akcji, a także zapoznali wszystkich z postacią Stefana Żeromskiego i powieścią „Przedwiośnie”. Fragment adaptacji przeczytały Pani Ewelina Potaśnik oraz Pani Sylwia Bociek.
Czytanie uczy myślenia, pobudza wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, rozwija u dzieci umiejętność wysławiania się i rozpoznawania własnych emocji . Zachęcamy zatem do lektury „Przedwiośnia”,  a także  Antologii Niepodległości, tym bardziej, iż tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest zawsze promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości.