Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich w Tczewie PDF Drukuj Email


W dniach 8-10 czerwca 2018 r. w Zespole Szkół Budowlanych i Odzieżowych w Tczewie odbył się XXVI Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich, w którym wzięło udział ponad 200 uczestników – uczniów i nauczycieli z 50 szkół z całej Polski noszących imię Henryka Sienkiewicza. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VI: Dominik Kaleta i  Michał Marszałek oraz pani Bożena Marszałek. Historia organizacji Zlotów jest długa, a pomysłodawcą i patronem tego przedsięwzięcia był ś.p. Antoni Cybulski, wieloletni dyrektor i kustosz Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Tegoroczny Zlot rozpoczął się 8 czerwca przemarszem uczestników ulicami Tczewa i   uroczystą galą w Centrum Kultury i Sztuki. Na imprezie nie zabrakło ważnych gości, m. in. prawnuczki Henryka Sienkiewicza – Anny Dziewanowskiej i aktorki Ewy Wiśniewskiej – niezastąpionej Kurcewiczowej z „Ogniem i mieczem”. W sobotę, 9 czerwca, uczestnicy Zlotu zwiedzali Starówkę Gdańska, a następnie popłynęli statkiem do Gdyni, gdzie zwiedzili miasto i port. Wieczorem, na terenie ZSBiO, odbył się piknik, uświetniony występem Zaciężnej Chorągwi Rycerskiej „Apis”, czyli Bractwa Rycerskiego z Gniewu. Nastąpiło także, zgodnie z wieloletnią tradycją, uroczyste przekazanie flagi Zlotu przyszłorocznym organizatorom. W niedzielę, 10 czerwca, w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Św. w Tczewie została odprawiona Msza Święta w intencji ś.p. Henryka Sienkiewicza oraz uczestników XXVI Zlotu. Corocznym zlotom towarzyszą konkursy: literacki i plastyczny. W bieżącym roku uczniowie naszej szkoły również wzięli udział w/w konkursach :  Julia Halewicz ucz. kl.IVb i Jakub Bigos ucz. kl.VI „Gra planszowa o tematyce utworów H. Sienkiewicza”, praca literacka(opowiadanie oraz tekst piosenki o tematyce sienkiewiczowskiej)-Michał Marszałek ucz. kl.VI