Wsółpraca pomiędzy szkołami podstawowymi w Iwinach i Raciborowicach Dolnych PDF Drukuj Email

W roku szkolnym 2017/2018 rozpoczęłam pracę w Szkole Podstawowej w Raciborowicach Dolnych. Zatrudniona zostałam jako nauczyciel  chemii w klasie VII.  Od tego momentu rozpoczęłam pracę i współpracę w zespole matematyczno – przyrodniczym. Ponieważ jestem również nauczycielem matematyki w Zespole Szkolno  - Przedszkolnym w Iwinach mogłam również wymieniać się z koleżankami doświadczeniami, warsztatem pracy z tego przedmiotu. Owocem naszej współpracy były zorganizowane warsztaty matematyczno – przyrodnicze dla uczniów klasy V ze Szkoły Podstawowej w Iwinach.


Uczniowie nie tylko mogli zobaczyć, zwiedzić szkołę sąsiadów, ale również pracować, korzystając z bazy pracowni przyrodniczej. Świetnie się bawili wykonując doświadczenia chemiczne, oraz pracując z programem matematycznym, powtarzając i utrwalając znaki rzymskie. Efekty dalszej pracy przeniosłam do szkoły w Iwinach, pokazałam dzieciom prezentację dotyczącą rozsądnego gospodarowania wodą, po której uczniowie przygotowali  plakaty.

Ponieważ uczniowie klasy V byli bardzo ożywieni, podobały im się zajęcia, opowiedzieli o nich w szkole zachęcając klasę IV. Klasa IV również wzięła udział w zajęciach wraz z wychowawczynią i także im zajęcia się podobały. Klasy II gimnazjum realizują projekty edukacyjne. Jedna z grup, która przygotowywała projekt z chemii, to absolwenci Szkoły Podstawowej w Raciborowicach, z sentymentu i sympatii postanowili swój projekt pokazać uczniom klasy VII, którzy właśnie w tym roku szkolnym po raz pierwszy uczyli się tego przedmiotu. Grupa przygotowała projekt pt.” Układ okresowy źródłem wiedzy dla chemika”. Drugoklasiści przypomnieli  historię, budowę układu okresowego, omówili prawo okresowości, podali kilka ciekawostek dotyczących wybranych pierwiastków.

Przygotowali dla młodszych kolegów krzyżówki oraz konkurs. Siódmoklasiści chętnie uczestniczyli w zajęciach, byli aktywni. Uporządkowali i utrwalili wiadomości o układzie okresowym.

Elżbieta Wcisło