Zloty Szkół Sienkiewiczowskich PDF Drukuj Email

ZLOTY SZKÓŁ SIENKIEWICZOWSKICH


W maju 1993 roku w Woli Okrzejskiej odbył się I Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich. Pomysłodawcą i głównym organizatorem był pan Antoni Cybulski – dyrektor Muzeum H. Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Dyrekcja muzeum postawiła sobie zadanie nawiązania kontaktów ze szkołami noszącymi imię Henryka Sienkiewicza. Uwieńczeniem owych długoletnich kontaktów stały się coroczne Ogólnopolskie Spotkania Przedstawicieli Szkół Sienkiewiczowskich z całej Polski.
Organizatorami są szkoły noszące zaszczytne imię Henryka Sienkiewicza, a uczestnikami nauczyciele oraz uczniowie osiągający bardzo dobre wyniki w nauce, laureaci konkursów i młodzież działająca społecznie w różnych organizacjach. Szczególnym patronatem obejmuje corocznie zloty szkół Dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej – Pan Antoni Cybulski.

 HISTORIA ZLOTÓW SZKÓŁ SIENKIEWICZOWSKICH

I ZLOT - WOLA OKRZEJSKA 1993

II ZLOT - ŁAŃCUT 1994

III ZLOT - WĄSOSZE 1995

IV ZLOT - SIEDLCE 1996

V ZLOT - ŁOWICZ 1997

VI ZLOT - KOŚCIELEC K. LEGNICY 1998

VII ZLOT - KRAKÓW 1999

VIII ZLOT - WARSZAWA 2000

IX ZLOT - SZCZECIN 2001

X ZLOT - POZNAŃ 2002

XI ZLOT - MYSZKÓW 2003

XII ZLOT - SZYDŁOWIEC 2004

XIII ZLOT - ZIĘBICE 2005

XIV ZLOT - ZAMOŚĆ 2006

XV ZLOT - KOŁOBRZEG 2007

XVI ZLOT - OLECKO 2008

XVII ZLOT - SZCZAWNICA, NOWY SĄCZ 2009

XVIII ZLOT - SZYDŁOWIEC 2010

XIX ZLOT - PRZEMYŚL 2011

 

XX ZLOT – STAROGARD GDAŃSKI 2012


XXI ZLOT – GNIEZNO 2013


NASZ UDZIAŁ W ZLOTACH SZKÓŁ SIENKIEWICZOWSKICH

W Zlocie Szkół Sienkiewiczowskich nasza szkoła po raz pierwszy uczestniczyła w 2000 roku. Był to już VIII Zlot i odbył się w Warszawie. Wspaniała atmosfera, niezwykła więź „braci sienkiewiczowskiej” sprawiły, że od tamtej pory przedstawiciele naszej szkoły – z wyjątkiem 2006 roku w Zamościu – biorą udział w każdym Zlocie. Naszą szkołę co roku reprezentuje Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego oraz uczeń, który osiągnął  bardzo dobre wyniki w nauce oraz dwóch opiekunów. Uczestnictwo w spotkaniach jest nagrodą, która motywuje uczniów do wytężonej pracy w ciągu roku szkolnego. Zloty Szkół Sienkiewiczowskich integrują zarówno uczniów z różnych szkół i miast, jak również nauczycieli. Są niezapomnianym przeżyciem.
XIX ZLOT SZKÓŁ SIENKIEWICZOWSKICH W PRZEMYŚLU

W dniach 27 - 29 maja 2011 roku odbył się XIX Ogólnopolskim Zlot Szkół Sienkiewiczowskich w Przemyślu. Organizatorem Zlotu, w którym uczestniczyło 51 szkół z całej Polski,  była  Szkoła Podstawowa nr 1 im. Henryka Sienkiewicza. Zlot Szkół Sienkiewiczowskich jest imprezą o zasięgu ogólnopolskim, odbywającą się corocznie w jednej z ponad dwustu  polskich szkół noszących imię Henryka Sienkiewicza.

Celem tych spotkań jest prezentacja dorobku literackiego Henryka Sienkiewicza. Honorowy patronat nad Zlotem sprawowali: Wicemarszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, Marszałek Województwa Podkarpackiego Mirosław Karapyta, Starosta Łukowski Janusz Kozioł, Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma. Gośćmi Zlotu byli Dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza  w Woli Okrzejskiej Antoni Cybulski, ks. Biskup Adam Szala, Juliusz Sienkiewicz - wnuk Henryka Sienkiewicza, dwie wnuczki pisarza oraz gość specjalny Przemysław Babiarz.
Szkołę Podstawową w Raciborowicach Dolnych reprezentowali w tym roku Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego – Ilona Hil oraz Sebastian Koronczewski z kl.VI  pod opieką p. Jadwigi Grzechnik i p. Sylwii Bociek.

XIX Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich rozpoczęła uroczysta Msza św. w Bazylice Archikatedralnej koncelebrowana przez ks. Biskupa Adama Szali. Po Mszy św. odbył się uroczysty przemarsz korowodu ulicami miasta na Rynek, na którym odbyło się uroczyste powitanie zlotowiczów przez Prezydenta Miasta. Otwarcie XIX Zlotu Szkół Sienkiewiczowskich odbyło się w Muzeum Ziemi Przemyskiej. Podczas tej uroczystości wręczono nagrody za konkursy: „Duch sienkiewiczowski w naszej szkole ”, plastyczny:

„ Na Sienkiewiczowskim biurku”, literacki i poetycki.
Organizatorzy przewidzieli bogaty program wycieczkowy min.: Lwów, Solina, Krasiczyn, Bolestraszyce, miasto Przemyśl. Udział w Zlocie Szkół Sienkiewiczowskich był niezapomnianym przeżyciem, przypomnieniem geniuszu Henryka Sienkiewicza, okazją do poznania wielu ciekawych osób oraz kontynuowaniem tradycji sienkiewiczowskich.