Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Raciborowicach Dolnych na Zlocie w Puławach PDF Drukuj Email

W dniach 26-28 maja 2017 roku Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Raciborowicach Dolnych wzięła udział w Jubileuszowym XXV Ogólnopolskim Zlocie Szkół Sienkiewiczowskich w Puławach. Wzięli w nim udział reprezentanci 46 szkół z całej Polski oraz jedna z Czech, których patronem jest Henryk Sienkiewicz. Naszą szkołę godnie reprezentowali: Dominik Połomski z kl.V i Mateusz Kaleta z kl. VI oraz opiekunowie: Pani Małgorzata Kilijanek i Pani Sylwia Bociek.
Celem Zlotów jest umacnianie więzi między szkołami, kontynuowanie tradycji spotkań Braci Sienkiewiczowskiej, wymiana doświadczeń w popularyzacji sylwetki wielkiego Polaka, pogłębianie wiedzy o Patronie, poznawanie miejsc związanych z pisarzem, propagowanie twórczości Henryka Sienkiewicza oraz ukazywanie piękna naszego kraju.
Pierwszy dzień Zlotu to uroczysty przemarsz ulicami Puław, a także Gala w Puławskim Ośrodku Kultury. Akademia rozpoczęła się od odśpiewania hymnu szkolnego przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 11 oraz wręczenia nagród za konkursy plastyczne, literacke i informatyczne. Honorowymi gośćmi byli: reżyser  – „Pana Wołodyjowskiego”, „Potopu” i „Ogniem i mieczem” – Pan Jerzy Hoffman oraz odtwórczyni niezapomnianej roli Hajduczka Pani Magdalena Zawadzka, a także prawnuczka polskiego noblisty, Pani Anna Dziewanowska, Dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej Pan Maciej Cybulski oraz Jego mama, żona, zmarłego w tym roku, założyciela Zlotów Szkół Sienkiewiczowskich – Pani Anna Cybulska. Młodzież, ten pełen wrażeń dzień, zakończyła dyskoteką.
27 maja zlotowiczów czekał wyjazd do Kazimierza Dolnego, zwiedzanie Wąwozu Korzeniowego, Cmentarza Żydowskiego i Sanktuarium Matki Boskiej Kazimierskiej. Następnie wszyscy udali się do Okrzei, gdzie mogli obejrzeć pomnik Matki Noblisty oraz Kopiec usypany ku czci pisarza w 1938 roku. Potem nastąpił przejazd do Woli Okrzejskiej, miejsca urodzenia Henryka Sienkiewicza. Zlotowicze mieli okazję obejrzeć Muzeum w Dworku, a także otrzymać autograf wnuka Henryka –  Pana Juliusza Sienkiewicza. Każdej szkole wręczono Certyfikat Uczestnictwa za udział w XXV Jubileuszowym Zlocie Szkół Sienkiewiczowskich. Bardzo ciekawy był występ Bractwa Rycerskiego i walka Kmicica z Wołodyjowskim. Podsumowaniem udanego dnia było ognisko i wspólna zabawa. W niedzielę młodzież oraz ich opiekunowie uczestniczyli we mszy świętej, mogli też zwiedzić Pałac Czartoryskich w Puławach.
Zloty Szkół Sienkiewiczowskich stanowią tradycję Szkoły Podstawowej w Raciborowicach Dolnych,  pozostawiają niezapomniane wrażenia, ale i wieloletnie przyjaźnie między uczniami  i nauczycielami z wielu miejscowości w Polsce. Kolejny Zlot już za rok w Tczewie.