I Dolnośląski Konkurs Recytatorski Poezji Sybirackiej "Wiersze ojców naszych" PDF Drukuj Email

Dnia 8.02.2017 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Raciborowicach Dolnych wzięli udział w I Dolnośląskim Konkursie Recytatorskim Poezji Sybirackiej "Wiersze ojców naszych". Eliminacje szkolne wygrali: Nikola Włodarczyk z kl. IV, Justyna Dzierżyk z kl.V oraz Michał Marszałek z kl.V i to właśnie oni wraz z opiekunem – Panią Sylwią Bociek, pojechali do Wrocławia na etap wojewódzki. Konkurs odbył się w Centrum Historii Zajezdnia, rywalizacja i poziom był ogromny, gdyż uczestniczyło w nim ponad 100 uczniów z całego Dolnego Śląska. Niespodzianką okazała się możliwość zwiedzenia muzeum i wystawy stałej „Wrocław 1945-2016”.
Wielu instalacji można tam dotknąć lub przyjrzeć im się z bliska. Uczniowie mogli znaleźć się w roli migrantów, poznać historię pojednania polsko-niemieckiego i listu biskupów polskich, działalność Radia Wolna Europa.
Zwiedzili klasę szkolną z oryginalnymi ławkami z okresu tuż po wojnie, sklep mięsny, dawny przystanek, pokój opozycjonisty, a nawet celę więzienną. Obejrzeli wiele ciekawych pamiątek należących do osobistości zasłużonych dla kultury, nauki i sportu. Nasi uczniowie, pomimo, że nie zajęli miejsc na podium, byli zadowoleni z udziału. Zwiedzili piękne multimedialne muzeum i mogli zaobserwować jak wygląda konkurs na szczeblu wojewódzkim, i na co jurorzy zwracają uwagę. Jak sami mówili – „przyda im się ta wiedza w przyszłości”.