Narodowe Czytanie „Quo vadis” w Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Raciborowicach Dolnych. PDF Drukuj Email

 

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później „Trylogii” Henryka Sienkiewicza.
W ubiegłym roku, 5 września, Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa. Tym razem wyboru lektury na Narodowe Czytanie dokonano w formie głosowania. W Roku Henryka Sienkiewicza zwyciężyła wybitna polska powieść – „Quo vadis”.

Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Raciborowicach Dolnych już po raz trzeci brała udział w Akcji Narodowe Czytanie. Podobnie jak 2 lata temu, czytane były fragmenty powieści Naszego Patrona.
2 września 2016 r. uczniowie, nauczyciele oraz rodzice wysłuchali fragmentów dwóch części z powieści „Quo vadis”: Część VII "Rzym się pali!" oraz Część  XII "Koniec igrzysk". Czytanie poprzedzone zostało informacją o akcji oraz krótkimi scenkami z powieści przygotowanymi przez uczniów klasy III b. Nie zabrakło oczywiście wzmianki o Patronie szkoły - Henryku Sienkiewiczu i Jego dorobku. Fragmenty czytali: Jan Sowa (kl. III b), Julia Halewicz (kl. III b), Sonia Szeliga (kl. III b), Aleksandra Jurczak (kl. III b), Weronika Cechner (kl. III b), Karina Czerniawska (kl. III b), Michał Marszałek (kl. V), Pan Henryk Marszałek oraz Pan Dariusz Wójcik. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom społeczności szkolnej za udział w Akcji Narodowe Czytanie i zachęcamy do zagłębienia w lekturę.

Powołując się na słowa Prezydenta RP „To piękna książka o zwycięstwie prawdy i miłości – historia wiary, która pozwala budować silne więzi kształtujące wspólnotę. „Quo vadis” stanowi opowieść o triumfie odwagi, o konsekwencji w działaniu, o solidarności w imię fundamentalnych idei.  (…) „Quo vadis” pomoże odnaleźć odpowiedzi na pytania, które stawia przed nami teraźniejszość”.