XX Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich w Starogardzie Gdańskim PDF Drukuj Email

XX Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich odbył się w dniach od 25-27 maja 2012 roku, w  mieście Starogard Gdański, położonym na Ziemi Kociewskiej. Uczestniczyły w nim delegacje 42 szkół z całej Polski, których patronem jest Henryk Sienkiewicz.

Oprócz uczniów, młodzieży szkolnej oraz ich opiekunów w Zlocie uczestniczyło wielu znamienitych gości: Juliusz Sienkiewicz - wnuk Henryka, Mieczysław Kalenik – aktor, odtwórca roli Zbyszka z Bogdańca w ekranizacji Krzyżaków, Antoni Cybulski - dyrektora Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VI: Samanta Jońca i Sara Dudzik, wraz z opiekunami p. Ireną Dombaj oraz p. Sylwią Bociek.

Ze względu na odległość, naszą przygodę rozpoczęliśmy już 24 maja w czwartek. Podczas 12-godzinnej podróży pociągiem, mieliśmy okazję zobaczyć wiele regionów Polski, w tym malownicze Bory Tucholskie. Na miejsce dotarliśmy w godzinach wieczornych, mogłyśmy zatem spokojnie odpocząć po podróży. W piątek z rana udaliśmy się do Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza, gdzie zjedliśmy śniadanie, a następnie udaliśmy się do Muzeum Ziemi Kociewskiej. Po powrocie i obiedzie rozpoczął się pochód inaugurujący rozpoczęcie jubileuszowego zlotu. Po dotarciu na Rynek miasta, wystąpieniu władz miasta i znamienitych gości, udaliśmy się na Mszę św. w Kościele św. Mateusza.

Uroczyste rozpoczęcie zlotu odbyło się w Kinie "Sokół", gdzie nastąpiło rozdanie nagród za konkursy, a także podziękowań wybranym uczestnikom. Czas tam, umilały nam występy zespołu ludowego Ziemi Kociewskiej oraz zespołu reggae "Jordan". Na zakończenie dnia zlotowicze mogli bawić się na dyskotece w Szkole Podstawowej.

Następnego dnia, w sobotę, zaraz po śniadaniu, wyruszyliśmy autokarem, na wycieczkę do Gdańska. Tam mogliśmy podziwiać architekturę i zabytki jednego z najstarszych miast Polski. Prócz tych atrakcji mieliśmy również okazję odbyć rejs statkiem po rzece Motławie i zobaczyć Stocznię Gdańską oraz Półwysep Westerplatte. Tego samego dnia, udaliśmy się do Lasu Szpęgawskiego, miejsca masowych egzekucji zarówno Polaków, jak i cudzoziemców - w tym wielu duchownych, nauczycieli i Żydów, podczas okupacji niemieckiej. Ich pamięć uczciliśmy chwilą refleksji, pod pomnikiem złożyliśmy również kwiaty. Nieopodal nad jeziorem Jamertal wysłuchaliśmy wspomnień pana Mieczysława Kalenika, dotyczących jego życia, a także pracy na planie filmowym do powieści Henryka Sienkiewicza pt. "Krzyżacy". Ostatnią atrakcją tego dnia była kolacja, połączona z ogniskiem oraz pokazami Bractwa Rycerskiego w hali namiotowej hotelu Hubertus w Rokocinie. Mogliśmy wysłuchać opowieści Juliusza Sienkiewicza, pośpiewać przy ognisku, przejechać się bryczką po lesie a także nauczyć dawnych tańców rycerskich. Chociaż zmęczeni, do miejsc zakwaterowania wróciliśmy zadowoleni, z uśmiechem i śpiewem na ustach.