XXI Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich w Gnieźnie PDF Drukuj Email

Na XXI Zlot Szkół Sienkiewiczowskich do Pierwszej Stolicy Polski przyjechały delegacje z 43-ech szkół - podstawowych, gimnazjów i szkół średnich.
W tym roku naszą szkołę reprezentowały uczennice kl. VI: Urszula Kumoś oraz Weronika Heryć, a także nauczycielki: Sylwia Bociek i Mirosława Gołdys.
24 maja odbył się przemarsz przez miasto, powitanie uczestników pod pomnikiem Bolesława Chrobrego oraz przemarsz do auli I LO, gdzie odbyło się oficjalne otwarcie zlotu, występy artystyczne oraz wręczenie nagród laureatom konkursów o tematyce Sienkiewiczowskiej. W czasie uroczystego rozpoczęcia odczytany został list dyrektora Muzeum Henryka Sienkiewicza pana Antoniego Cybulskiego (nieobecnego ze względów zdrowotnych), w którym to zwrócił się z apelem o podjęcie starań o ustanowienie przez Sejm i Senat RP roku 2016 rokiem Sienkiewiczowskim (w tym roku przypada 170 rocznica urodzin, 100 rocznica śmierci, 50 rocznica powstania Muzeum w Woli Okrzejskiej).  Wieczorem odbył się bankiet, a najmłodsi zlotowicze bawili się na zabawie tanecznej w Miejskim Ośrodku Kultury.

25 maja uczestnicy zwiedzali Biskupin, który jest najbardziej znanym w Europie Środkowej rezerwatem archeologicznym, w którym odkryta została osada sprzed 2700 lat. Spacer po Biskupinie to prawdziwa podróż śladami przeszłości.
Następnym punktem zlotu było zwiedzanie Katedry Gnieźnieńskiej. W jej podziemiach zachowały się relikty budowli sakralnych z X i XI w. W 999 r. pochowano w niej św. Wojciecha - srebrna trumna z relikwiami męczennika znajduje się w prezbiterium. Do XIII w. świątynia była miejscem koronacji królów Polski - Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Bolesława Śmiałego, Przemysła II i Wacława II. Niewątpliwie jednym z najcenniejszych polskich zabytków okresu średniowiecza są Drzwi Gnieźnieńskie. To arcydzieło sztuki romańskiej powstałe w 2. połowie XII w. zachwyciło odwiedzających katedrę gnieźnieńską zlotowiczów.
W Muzeum Początków Państwa Polskiego zlotowicze przenieśli się do początków Państwa Polskiego.
Następnym celem były Dziekanowice ( Wielkopolski Park Etnograficzny), w którym można obejrzeć budowle pochodzące z XVIII i XIX wieku związane z dawną wsią. Dzieci zobaczyły, jak mieszkali jej dawni mieszkańcy: zamożni i ubodzy chłopi, jakie były ich przedmioty codziennego użytku, czym zajmowali się na co dzień, gdzie spędzali wolny czas. Nie mogły się nadziwić, że w chatach nie było ani łazienki, ani toalety, nie mówiąc już o prądzie.  W zabytkowych obejściach i wnętrzach wszyscy mogli zobaczyć, jak niegdyś wyrabiało się chleb, masło, jak pracował kowal. Na polanie obok jeziora Lednica odbyła się impreza plenerowa z grillem, grochówką i kiełbaskami z ogniska.


XXI Zlot Szkół Sienkiewiczowskich zakończyła msza św. odprawiona w katedrze 26 maja 2013 r.