Uczymy z pasją - innowacje


Podsumowanie Innowacji Pedagogicznej „Wędrówki śladami historii” PDF Drukuj Email


W innowacji brali  udział uczniowie klas V i VI , nauczyciele języka polskiego, historii, plastyki, muzyki i rodzice. Czas trwania innowacji” listopad 2017r.- czerwiec 2018r.
Innowacja opierała się na twórczych i aktywizujących działaniach, mających na celu rozwój postaw patriotycznych związanych z tożsamością kultury narodowej, ze szczególnym uwzględnieniem „małej Ojczyzny” oraz rozbudzenie szacunku i poczucia dumy wobec dorobku minionych pokoleń.
Założeniem innowacji była realizacja określonych zadań przez uczniów klas V i VI w kolejnych miesiącach roku szkolnego.
W listopadzie określone zostały zasady działania, 4 grudnia uczniowie wzięli udział w żywej lekcji historii w Galerii Stowarzyszenia Miłośników Wsi Raciborowice, w grudniu przeprowadzone zostały wywiady z seniorami rodzin na temat tradycji i zwyczajów obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia w domach rodzinnych, a także uczniowie przygotowali przedstawienie teatralno- muzyczne pt. „Bajkowe Jasełka” dla całej społeczności szkolnej i zaproszonych gości (22grudnia 2017r.).
12 kutego 2018r. odbyła się wycieczka do Bolesławca- zwiedzanie miasta, udział w spektaklu „W Tajemniczym Ogrodzie”.
W marcu odbył się spacer śladem tablic pamiątkowych wsi Raciborowice Górne i Dolne (26 marca 2018r.).
7 maja 2918r. odbyła się wycieczka edukacyjna do Gross Rosen.
Efektem pracy uczniów są prezentacje faktów związanych z historią regionu poprzez:
- prace plastyczne i fotograficzne- wystawy,
- prezentacje multimedialne,
- port filia,
- kolaże,
- sprawozdania z wycieczek i wyjazdów,
- opisy poznanych miejsc, ciekawych zabytków, a także:
- pogłębienie wiedzy na temat regionu, miejscowości,
- postawa szacunku do kultury i tradycji polskiej, symboliki narodowej, postaci wielkich
Polaków, świąt państwowych i rocznic,
- umiejętność identyfikowania się z miejscem pochodzenia, „Małą Ojczyzną”,
- właściwe postawy prospołeczne,
- umiejętność współpracy w grupie.

Oprac. J. Mielko

 
Warsztaty dla uczniów klasy drugiej PDF Drukuj Email


Dnia 20 czerwca odbyły się warsztaty interdyscyplinarne dla uczniów klasy II z udziałem rodziców „Wiem, potrafię, rozumiem”.  Zajęcia były podsumowaniem pracy w klasie II. Dały możliwość sprawdzenia zdobytych wiadomości i umiejętności w praktyce. Zadania obejmowały  edukacje: polonistyczną, matematyczną, przyrodniczą, plastyczną oraz język niemiecki, zajęcia komputerowe i religię. Dzieci wraz z rodzicami chętnie i z dużym zaangażowaniem pracowały na zajęciach.

 
Warsztaty dla uczniów klasy szóstej PDF Drukuj Email


22 maja uczniowie klasy szóstej uczestniczyli w warsztatach interdyscyplinarnych z udziałem rodziców. Trzygodzinne zajęcia obejmowały treści z języka polskiego, matematyki, przyrody, historii, języka niemieckiego i plastyki. Zadaniem uczniów było  wykorzystywania zdobytych wiadomości i umiejętności  w praktyce. Wielopoziomowość zadań, ich różnorodność pod względem formy i zakresu, wpływa na  atrakcyjność zajęć.

 
Wsółpraca pomiędzy szkołami podstawowymi w Iwinach i Raciborowicach Dolnych PDF Drukuj Email

W roku szkolnym 2017/2018 rozpoczęłam pracę w Szkole Podstawowej w Raciborowicach Dolnych. Zatrudniona zostałam jako nauczyciel  chemii w klasie VII.  Od tego momentu rozpoczęłam pracę i współpracę w zespole matematyczno – przyrodniczym. Ponieważ jestem również nauczycielem matematyki w Zespole Szkolno  - Przedszkolnym w Iwinach mogłam również wymieniać się z koleżankami doświadczeniami, warsztatem pracy z tego przedmiotu. Owocem naszej współpracy były zorganizowane warsztaty matematyczno – przyrodnicze dla uczniów klasy V ze Szkoły Podstawowej w Iwinach.


Uczniowie nie tylko mogli zobaczyć, zwiedzić szkołę sąsiadów, ale również pracować, korzystając z bazy pracowni przyrodniczej. Świetnie się bawili wykonując doświadczenia chemiczne, oraz pracując z programem matematycznym, powtarzając i utrwalając znaki rzymskie. Efekty dalszej pracy przeniosłam do szkoły w Iwinach, pokazałam dzieciom prezentację dotyczącą rozsądnego gospodarowania wodą, po której uczniowie przygotowali  plakaty.

Ponieważ uczniowie klasy V byli bardzo ożywieni, podobały im się zajęcia, opowiedzieli o nich w szkole zachęcając klasę IV. Klasa IV również wzięła udział w zajęciach wraz z wychowawczynią i także im zajęcia się podobały. Klasy II gimnazjum realizują projekty edukacyjne. Jedna z grup, która przygotowywała projekt z chemii, to absolwenci Szkoły Podstawowej w Raciborowicach, z sentymentu i sympatii postanowili swój projekt pokazać uczniom klasy VII, którzy właśnie w tym roku szkolnym po raz pierwszy uczyli się tego przedmiotu. Grupa przygotowała projekt pt.” Układ okresowy źródłem wiedzy dla chemika”. Drugoklasiści przypomnieli  historię, budowę układu okresowego, omówili prawo okresowości, podali kilka ciekawostek dotyczących wybranych pierwiastków.

Przygotowali dla młodszych kolegów krzyżówki oraz konkurs. Siódmoklasiści chętnie uczestniczyli w zajęciach, byli aktywni. Uporządkowali i utrwalili wiadomości o układzie okresowym.

Elżbieta Wcisło

 
Szachiści naszej szkoły na XI Wrocławskiej Olimpiadzie Młodzieży PDF Drukuj Email


12 maja 2018 roku już po raz jedenasty w stolicy Dolnego Śląska stanęli w szranki młodzi zawodnicy - zarówno doświadczeni, mający na koncie tytuły mistrzów Polski czy Europy (w swoich kategoriach wiekowych), jak i stawiający pierwsze kroki w karierze sportowej. W sobotę 12 maja br. na Stadionie Olimpijskim uroczyście otwarto XI edycję Wrocławskiej Olimpiady Młodzieży. W ramach imprezy rozegrane zostały zawody w 20 różnych dyscyplinach sportu, między innymi lekkiej atletyce, piłce nożnej, piłce ręcznej, szermierce, judo, szachach czy  wioślarstwie . WOM to dla młodych sportowców nie tylko etap przygotowań w trakcie sezonu (także do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży), ale i okazja do zapoznania się z protokołem olimpijskim, a przede wszystkim - zawodami sportowy. Impreza rozpoczęła się uroczystym otwarciem na Stadionie Lekkoatletycznym AWF w kompleksie Stadionu Olimpijskiego we Wrocławiu. Najpierw odbył się pochód przedstawicieli poszczególnych dyscyplin sportowych, a następnie wciągnięto flagi na maszt i zapalono olimpijski znicz, a zawody otworzyła mistrzyni olimpijska Renata Mauer-Różańska. Młodzi zawodnicy i sędziowie złożyli też oficjalną przysięgą olimpijską, a całość uświetnił występ orkiestry reprezentacyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu oraz pokaz szermierki. Naszą szkołę reprezentowali szachiści w składzie: Alicja Trochimowicz, Kornel Dziekan, Piotr Heryć, Dominik Kaleta, Michał Marszałek, Antoni Wuzik, Mateusz Kaleta, Hubert Bondrow, Wiktor Głodek. W Sali VIP Stadionu Olimpijskiego rozegrany został turniej szachowy. Rozgrywki w każdej grupie zostały przeprowadzone systemem szwajcarskim na dystansie 6 rund. Grupy A, B i C liczone były do oceny FIDE. We wszystkich grupach istniała możliwość zdobycia maksymalnie IV kategorii szachowej. Gratulujemy: Kornelowi Dziekanowi ucz. kl.VI, Hubertowi Bondrowowi ucz.kl.VII, zdobyli oni IV kategorię szachową, a Mateusz Kaleta  V kategorię. Przypominamy, że IV kategorię szachową posiadają również: Alicja Trochimowicz, Dominik Kaleta, Michał Marszałek, Antoni Wuzik uczniowie kl.VI oraz Wiktor Głodek ucz. kl. VII. Szachistom naszej szkoły towarzyszyli: instruktor szachowy Tomasz Spendowski, opiekun koła szachowego Bożena Marszałek oraz rodzic- Monika Trochimowicz. Gratulujemy godnego reprezentowania naszej szkoły!

Bożena Marszałek

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 2