Zloty Szkół Sienkiewiczowskich


Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich w Tczewie PDF Drukuj Email


W dniach 8-10 czerwca 2018 r. w Zespole Szkół Budowlanych i Odzieżowych w Tczewie odbył się XXVI Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich, w którym wzięło udział ponad 200 uczestników – uczniów i nauczycieli z 50 szkół z całej Polski noszących imię Henryka Sienkiewicza. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VI: Dominik Kaleta i  Michał Marszałek oraz pani Bożena Marszałek. Historia organizacji Zlotów jest długa, a pomysłodawcą i patronem tego przedsięwzięcia był ś.p. Antoni Cybulski, wieloletni dyrektor i kustosz Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Tegoroczny Zlot rozpoczął się 8 czerwca przemarszem uczestników ulicami Tczewa i   uroczystą galą w Centrum Kultury i Sztuki. Na imprezie nie zabrakło ważnych gości, m. in. prawnuczki Henryka Sienkiewicza – Anny Dziewanowskiej i aktorki Ewy Wiśniewskiej – niezastąpionej Kurcewiczowej z „Ogniem i mieczem”. W sobotę, 9 czerwca, uczestnicy Zlotu zwiedzali Starówkę Gdańska, a następnie popłynęli statkiem do Gdyni, gdzie zwiedzili miasto i port. Wieczorem, na terenie ZSBiO, odbył się piknik, uświetniony występem Zaciężnej Chorągwi Rycerskiej „Apis”, czyli Bractwa Rycerskiego z Gniewu. Nastąpiło także, zgodnie z wieloletnią tradycją, uroczyste przekazanie flagi Zlotu przyszłorocznym organizatorom. W niedzielę, 10 czerwca, w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Św. w Tczewie została odprawiona Msza Święta w intencji ś.p. Henryka Sienkiewicza oraz uczestników XXVI Zlotu. Corocznym zlotom towarzyszą konkursy: literacki i plastyczny. W bieżącym roku uczniowie naszej szkoły również wzięli udział w/w konkursach :  Julia Halewicz ucz. kl.IVb i Jakub Bigos ucz. kl.VI „Gra planszowa o tematyce utworów H. Sienkiewicza”, praca literacka(opowiadanie oraz tekst piosenki o tematyce sienkiewiczowskiej)-Michał Marszałek ucz. kl.VI

 
Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Raciborowicach Dolnych na Zlocie w Puławach PDF Drukuj Email

W dniach 26-28 maja 2017 roku Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Raciborowicach Dolnych wzięła udział w Jubileuszowym XXV Ogólnopolskim Zlocie Szkół Sienkiewiczowskich w Puławach. Wzięli w nim udział reprezentanci 46 szkół z całej Polski oraz jedna z Czech, których patronem jest Henryk Sienkiewicz. Naszą szkołę godnie reprezentowali: Dominik Połomski z kl.V i Mateusz Kaleta z kl. VI oraz opiekunowie: Pani Małgorzata Kilijanek i Pani Sylwia Bociek.
Celem Zlotów jest umacnianie więzi między szkołami, kontynuowanie tradycji spotkań Braci Sienkiewiczowskiej, wymiana doświadczeń w popularyzacji sylwetki wielkiego Polaka, pogłębianie wiedzy o Patronie, poznawanie miejsc związanych z pisarzem, propagowanie twórczości Henryka Sienkiewicza oraz ukazywanie piękna naszego kraju.
Pierwszy dzień Zlotu to uroczysty przemarsz ulicami Puław, a także Gala w Puławskim Ośrodku Kultury. Akademia rozpoczęła się od odśpiewania hymnu szkolnego przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 11 oraz wręczenia nagród za konkursy plastyczne, literacke i informatyczne. Honorowymi gośćmi byli: reżyser  – „Pana Wołodyjowskiego”, „Potopu” i „Ogniem i mieczem” – Pan Jerzy Hoffman oraz odtwórczyni niezapomnianej roli Hajduczka Pani Magdalena Zawadzka, a także prawnuczka polskiego noblisty, Pani Anna Dziewanowska, Dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej Pan Maciej Cybulski oraz Jego mama, żona, zmarłego w tym roku, założyciela Zlotów Szkół Sienkiewiczowskich – Pani Anna Cybulska. Młodzież, ten pełen wrażeń dzień, zakończyła dyskoteką.
27 maja zlotowiczów czekał wyjazd do Kazimierza Dolnego, zwiedzanie Wąwozu Korzeniowego, Cmentarza Żydowskiego i Sanktuarium Matki Boskiej Kazimierskiej. Następnie wszyscy udali się do Okrzei, gdzie mogli obejrzeć pomnik Matki Noblisty oraz Kopiec usypany ku czci pisarza w 1938 roku. Potem nastąpił przejazd do Woli Okrzejskiej, miejsca urodzenia Henryka Sienkiewicza. Zlotowicze mieli okazję obejrzeć Muzeum w Dworku, a także otrzymać autograf wnuka Henryka –  Pana Juliusza Sienkiewicza. Każdej szkole wręczono Certyfikat Uczestnictwa za udział w XXV Jubileuszowym Zlocie Szkół Sienkiewiczowskich. Bardzo ciekawy był występ Bractwa Rycerskiego i walka Kmicica z Wołodyjowskim. Podsumowaniem udanego dnia było ognisko i wspólna zabawa. W niedzielę młodzież oraz ich opiekunowie uczestniczyli we mszy świętej, mogli też zwiedzić Pałac Czartoryskich w Puławach.
Zloty Szkół Sienkiewiczowskich stanowią tradycję Szkoły Podstawowej w Raciborowicach Dolnych,  pozostawiają niezapomniane wrażenia, ale i wieloletnie przyjaźnie między uczniami  i nauczycielami z wielu miejscowości w Polsce. Kolejny Zlot już za rok w Tczewie.

 
XX Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich w Starogardzie Gdańskim PDF Drukuj Email

XX Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich odbył się w dniach od 25-27 maja 2012 roku, w  mieście Starogard Gdański, położonym na Ziemi Kociewskiej. Uczestniczyły w nim delegacje 42 szkół z całej Polski, których patronem jest Henryk Sienkiewicz.

Oprócz uczniów, młodzieży szkolnej oraz ich opiekunów w Zlocie uczestniczyło wielu znamienitych gości: Juliusz Sienkiewicz - wnuk Henryka, Mieczysław Kalenik – aktor, odtwórca roli Zbyszka z Bogdańca w ekranizacji Krzyżaków, Antoni Cybulski - dyrektora Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VI: Samanta Jońca i Sara Dudzik, wraz z opiekunami p. Ireną Dombaj oraz p. Sylwią Bociek.

Ze względu na odległość, naszą przygodę rozpoczęliśmy już 24 maja w czwartek. Podczas 12-godzinnej podróży pociągiem, mieliśmy okazję zobaczyć wiele regionów Polski, w tym malownicze Bory Tucholskie. Na miejsce dotarliśmy w godzinach wieczornych, mogłyśmy zatem spokojnie odpocząć po podróży. W piątek z rana udaliśmy się do Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza, gdzie zjedliśmy śniadanie, a następnie udaliśmy się do Muzeum Ziemi Kociewskiej. Po powrocie i obiedzie rozpoczął się pochód inaugurujący rozpoczęcie jubileuszowego zlotu. Po dotarciu na Rynek miasta, wystąpieniu władz miasta i znamienitych gości, udaliśmy się na Mszę św. w Kościele św. Mateusza.

Uroczyste rozpoczęcie zlotu odbyło się w Kinie "Sokół", gdzie nastąpiło rozdanie nagród za konkursy, a także podziękowań wybranym uczestnikom. Czas tam, umilały nam występy zespołu ludowego Ziemi Kociewskiej oraz zespołu reggae "Jordan". Na zakończenie dnia zlotowicze mogli bawić się na dyskotece w Szkole Podstawowej.

Następnego dnia, w sobotę, zaraz po śniadaniu, wyruszyliśmy autokarem, na wycieczkę do Gdańska. Tam mogliśmy podziwiać architekturę i zabytki jednego z najstarszych miast Polski. Prócz tych atrakcji mieliśmy również okazję odbyć rejs statkiem po rzece Motławie i zobaczyć Stocznię Gdańską oraz Półwysep Westerplatte. Tego samego dnia, udaliśmy się do Lasu Szpęgawskiego, miejsca masowych egzekucji zarówno Polaków, jak i cudzoziemców - w tym wielu duchownych, nauczycieli i Żydów, podczas okupacji niemieckiej. Ich pamięć uczciliśmy chwilą refleksji, pod pomnikiem złożyliśmy również kwiaty. Nieopodal nad jeziorem Jamertal wysłuchaliśmy wspomnień pana Mieczysława Kalenika, dotyczących jego życia, a także pracy na planie filmowym do powieści Henryka Sienkiewicza pt. "Krzyżacy". Ostatnią atrakcją tego dnia była kolacja, połączona z ogniskiem oraz pokazami Bractwa Rycerskiego w hali namiotowej hotelu Hubertus w Rokocinie. Mogliśmy wysłuchać opowieści Juliusza Sienkiewicza, pośpiewać przy ognisku, przejechać się bryczką po lesie a także nauczyć dawnych tańców rycerskich. Chociaż zmęczeni, do miejsc zakwaterowania wróciliśmy zadowoleni, z uśmiechem i śpiewem na ustach.

 

 
XIX Zlot Szkół Sienkiewiczowskich w Przemyślu PDF Drukuj Email

W dniach 27 - 29 maja 2011 roku odbył się XIX Ogólnopolskim Zlot Szkół Sienkiewiczowskich w Przemyślu. Organizatorem Zlotu, w którym uczestniczyło 51 szkół z całej Polski,  była  Szkoła Podstawowa nr 1 im. Henryka Sienkiewicza. Zlot Szkół Sienkiewiczowskich jest imprezą o zasięgu ogólnopolskim, odbywającą się corocznie w jednej z ponad dwustu  polskich szkół noszących imię Henryka Sienkiewicza.

Celem tych spotkań jest prezentacja dorobku literackiego Henryka Sienkiewicza. Honorowy patronat nad Zlotem sprawowali: Wicemarszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, Marszałek Województwa Podkarpackiego Mirosław Karapyta, Starosta Łukowski Janusz Kozioł, Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma. Gośćmi Zlotu byli Dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza  w Woli Okrzejskiej Antoni Cybulski, ks. Biskup Adam Szala, Juliusz Sienkiewicz - wnuk Henryka Sienkiewicza, dwie wnuczki pisarza oraz gość specjalny Przemysław Babiarz.
Szkołę Podstawową w Raciborowicach Dolnych reprezentowali w tym roku Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego – Ilona Hil oraz Sebastian Koronczewski z kl.VI  pod opieką p. Jadwigi Grzechnik i p. Sylwii Bociek.XIX Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich rozpoczęła uroczysta Msza św. w Bazylice Archikatedralnej koncelebrowana przez ks. Biskupa Adama Szali. Po Mszy św. odbył się uroczysty przemarsz korowodu ulicami miasta na Rynek, na którym odbyło się uroczyste powitanie zlotowiczów przez Prezydenta Miasta. Otwarcie XIX Zlotu Szkół Sienkiewiczowskich odbyło się w Muzeum Ziemi Przemyskiej. Podczas tej uroczystości wręczono nagrody za konkursy: „Duch sienkiewiczowski w naszej szkole ”, plastyczny: „ Na Sienkiewiczowskim biurku”, literacki i poetycki.
Organizatorzy przewidzieli bogaty program wycieczkowy min.: Lwów, Solina, Krasiczyn, Bolestraszyce, miasto Przemyśl. Udział w Zlocie Szkół Sienkiewiczowskich był niezapomnianym przeżyciem, przypomnieniem geniuszu Henryka Sienkiewicza, okazją do poznania wielu ciekawych osób oraz kontynuowaniem tradycji sienkiewiczowskich.

 
XXI Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich w Gnieźnie PDF Drukuj Email

Na XXI Zlot Szkół Sienkiewiczowskich do Pierwszej Stolicy Polski przyjechały delegacje z 43-ech szkół - podstawowych, gimnazjów i szkół średnich.
W tym roku naszą szkołę reprezentowały uczennice kl. VI: Urszula Kumoś oraz Weronika Heryć, a także nauczycielki: Sylwia Bociek i Mirosława Gołdys.
24 maja odbył się przemarsz przez miasto, powitanie uczestników pod pomnikiem Bolesława Chrobrego oraz przemarsz do auli I LO, gdzie odbyło się oficjalne otwarcie zlotu, występy artystyczne oraz wręczenie nagród laureatom konkursów o tematyce Sienkiewiczowskiej. W czasie uroczystego rozpoczęcia odczytany został list dyrektora Muzeum Henryka Sienkiewicza pana Antoniego Cybulskiego (nieobecnego ze względów zdrowotnych), w którym to zwrócił się z apelem o podjęcie starań o ustanowienie przez Sejm i Senat RP roku 2016 rokiem Sienkiewiczowskim (w tym roku przypada 170 rocznica urodzin, 100 rocznica śmierci, 50 rocznica powstania Muzeum w Woli Okrzejskiej).  Wieczorem odbył się bankiet, a najmłodsi zlotowicze bawili się na zabawie tanecznej w Miejskim Ośrodku Kultury.

25 maja uczestnicy zwiedzali Biskupin, który jest najbardziej znanym w Europie Środkowej rezerwatem archeologicznym, w którym odkryta została osada sprzed 2700 lat. Spacer po Biskupinie to prawdziwa podróż śladami przeszłości.
Następnym punktem zlotu było zwiedzanie Katedry Gnieźnieńskiej. W jej podziemiach zachowały się relikty budowli sakralnych z X i XI w. W 999 r. pochowano w niej św. Wojciecha - srebrna trumna z relikwiami męczennika znajduje się w prezbiterium. Do XIII w. świątynia była miejscem koronacji królów Polski - Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Bolesława Śmiałego, Przemysła II i Wacława II. Niewątpliwie jednym z najcenniejszych polskich zabytków okresu średniowiecza są Drzwi Gnieźnieńskie. To arcydzieło sztuki romańskiej powstałe w 2. połowie XII w. zachwyciło odwiedzających katedrę gnieźnieńską zlotowiczów.
W Muzeum Początków Państwa Polskiego zlotowicze przenieśli się do początków Państwa Polskiego.
Następnym celem były Dziekanowice ( Wielkopolski Park Etnograficzny), w którym można obejrzeć budowle pochodzące z XVIII i XIX wieku związane z dawną wsią. Dzieci zobaczyły, jak mieszkali jej dawni mieszkańcy: zamożni i ubodzy chłopi, jakie były ich przedmioty codziennego użytku, czym zajmowali się na co dzień, gdzie spędzali wolny czas. Nie mogły się nadziwić, że w chatach nie było ani łazienki, ani toalety, nie mówiąc już o prądzie.  W zabytkowych obejściach i wnętrzach wszyscy mogli zobaczyć, jak niegdyś wyrabiało się chleb, masło, jak pracował kowal. Na polanie obok jeziora Lednica odbyła się impreza plenerowa z grillem, grochówką i kiełbaskami z ogniska.


XXI Zlot Szkół Sienkiewiczowskich zakończyła msza św. odprawiona w katedrze 26 maja 2013 r.

 

 

 
Więcej artykułów…
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 2