Wykazy podręczników PDF Drukuj Email

Wykazy podręczników dla klas I-VI na rok szkolny 2013-2014.

 
XXI Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich w Gnieźnie PDF Drukuj Email

Na XXI Zlot Szkół Sienkiewiczowskich do Pierwszej Stolicy Polski przyjechały delegacje z 43-ech szkół - podstawowych, gimnazjów i szkół średnich.
W tym roku naszą szkołę reprezentowały uczennice kl. VI: Urszula Kumoś oraz Weronika Heryć, a także nauczycielki: Sylwia Bociek i Mirosława Gołdys.
24 maja odbył się przemarsz przez miasto, powitanie uczestników pod pomnikiem Bolesława Chrobrego oraz przemarsz do auli I LO, gdzie odbyło się oficjalne otwarcie zlotu, występy artystyczne oraz wręczenie nagród laureatom konkursów o tematyce Sienkiewiczowskiej. W czasie uroczystego rozpoczęcia odczytany został list dyrektora Muzeum Henryka Sienkiewicza pana Antoniego Cybulskiego (nieobecnego ze względów zdrowotnych), w którym to zwrócił się z apelem o podjęcie starań o ustanowienie przez Sejm i Senat RP roku 2016 rokiem Sienkiewiczowskim (w tym roku przypada 170 rocznica urodzin, 100 rocznica śmierci, 50 rocznica powstania Muzeum w Woli Okrzejskiej).  Wieczorem odbył się bankiet, a najmłodsi zlotowicze bawili się na zabawie tanecznej w Miejskim Ośrodku Kultury.

25 maja uczestnicy zwiedzali Biskupin, który jest najbardziej znanym w Europie Środkowej rezerwatem archeologicznym, w którym odkryta została osada sprzed 2700 lat. Spacer po Biskupinie to prawdziwa podróż śladami przeszłości.
Następnym punktem zlotu było zwiedzanie Katedry Gnieźnieńskiej. W jej podziemiach zachowały się relikty budowli sakralnych z X i XI w. W 999 r. pochowano w niej św. Wojciecha - srebrna trumna z relikwiami męczennika znajduje się w prezbiterium. Do XIII w. świątynia była miejscem koronacji królów Polski - Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Bolesława Śmiałego, Przemysła II i Wacława II. Niewątpliwie jednym z najcenniejszych polskich zabytków okresu średniowiecza są Drzwi Gnieźnieńskie. To arcydzieło sztuki romańskiej powstałe w 2. połowie XII w. zachwyciło odwiedzających katedrę gnieźnieńską zlotowiczów.
W Muzeum Początków Państwa Polskiego zlotowicze przenieśli się do początków Państwa Polskiego.
Następnym celem były Dziekanowice ( Wielkopolski Park Etnograficzny), w którym można obejrzeć budowle pochodzące z XVIII i XIX wieku związane z dawną wsią. Dzieci zobaczyły, jak mieszkali jej dawni mieszkańcy: zamożni i ubodzy chłopi, jakie były ich przedmioty codziennego użytku, czym zajmowali się na co dzień, gdzie spędzali wolny czas. Nie mogły się nadziwić, że w chatach nie było ani łazienki, ani toalety, nie mówiąc już o prądzie.  W zabytkowych obejściach i wnętrzach wszyscy mogli zobaczyć, jak niegdyś wyrabiało się chleb, masło, jak pracował kowal. Na polanie obok jeziora Lednica odbyła się impreza plenerowa z grillem, grochówką i kiełbaskami z ogniska.


XXI Zlot Szkół Sienkiewiczowskich zakończyła msza św. odprawiona w katedrze 26 maja 2013 r.

 

 

 
Sukces Marcina!!! PDF Drukuj Email

15 maja 2013 r. na stadionie miejskim w Bolesławcu odbyły się Mistrzostwa Powiatu Szkół Podstawowych w lekkiej atletyce. W biegu na dystansie 1000 m tytuł Mistrza Powiatu zdobył  uczeń Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Raciborowicach Dolnych – Marcin Zawada, z czasem 3 min.34,0 s. Dzięki tej wygranej awansował do Indywidualnych Mistrzostw Strefy Jeleniogórskiej w Lekkiej Atletyce Szkół Podstawowych (zawody na szczeblu regionalnym), które odbyły się 21 maja 2013 r. w Zgorzelcu. W biegu na dystansie 1000 m wystartowało 20 zawodników. Marcin Zawada z czasem 3 min. 24,6 s. uplasował się na III miejscu, zdobył brązowy medal oraz awansował do Mistrzostw Dolnego Śląska. Odbyły się one na obiekcie Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu i na Stadionie Olimpijskim w dniu 25 maja. W imprezie tej startowali najlepsi zawodnicy z pięciu stref regionalnych. Marcin zdobył IV miejsce na Dolnym Śląsku z rekordem życiowym 3 min. 10,87 s., do medalu zabrakło mu bardzo niewiele. Jednak swoją postawą i wynikami wzbudził zainteresowanie środowiska trenerów klubu MKS Boleslavia. Dostał propozycję współpracy i mamy nadzieję, że przyniesie ona Marcinowi wiele zadowolenia i sukcesów. Gratulacje należą się również dumnym rodzicom Marcina oraz jego nauczycielowi wychowania fizycznego – Dariuszowi Wójcikowi, którzy udzielają mu rad, poparcia i ani na moment nie zwątpili w jego zapał i umiejętności. Jesteśmy przekonani, iż Marcin będzie bił kolejne rekordy, na coraz wyższych szczeblach. Czego oczywiście serdecznie mu życzymy.

 
Warsztaty matemetyczno-przyrodnicze PDF Drukuj Email

 
Konkurs „Zaczarowany Świat Wierszy Tuwima” PDF Drukuj Email

Dnia 22 maja 2013 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Bolesławcu odbył się II etap konkursu pt. „Zaczarowany świat wierszy Tuwima”.
Naszą szkołę reprezentowały uczennice, wyłonione w etapie I – szkolnym. W kategorii praca plastyczna ilustrująca twórczość J. Tuwima, jury wytypowało Larysę Maleńczak z Oddziału Przedszkolnego „Puchatki”. Natomiast konkurs recytatorski na etapie szkolnym wygrała Klaudia Nicka z kl. V, z wierszem „Słoń Trąbalski”.
Poziom prac plastycznych oraz recytacji był bardzo wysoki chociaż wyrównany, dlatego też jury konkursowe, miało niełatwe zadanie. I chociaż Larysa i Klaudia nie zwyciężyły, wszystkie prace oraz recytacje zostały wyróżnione, a dziewczynki zdobyły nowe doświadczenie, które mamy nadzieję, będzie procentować w przyszłości.

Pozostałe prace plastyczne, zgłoszone w etapie szkolnym, zostały wyeksponowane w holu SP w Raciborowicach Dolnych.

 
<< pierwsza < poprzednia 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 następna > ostatnia >>

Strona 43 z 53