Nasza mała Ojczyzna – Nasz Region. 08-11-2013 PDF Drukuj Email

Z okazji 11 listopada w Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Raciborowicach Dolnych, w klasach IV - IV odbyły się zajęcia o regionie. Uczniowie mieli okazję poznać bliżej historię, zabytki, topografię oraz tradycje regionu Naszej Gminy. Powstałe prace plastyczne, wykorzystano do stworzenia wystawy opowiadającej o Szkole, Raciborowicach oraz regionie.

 
Przegląd Piosenki Patriotycznej 08-11-2013 PDF Drukuj Email

Z okazji 11 listopada w Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Raciborowicach Dolnych odbył się Przegląd Piosenki Patriotycznej. Uczniowie przedstawili program artystyczny upamiętniający odzyskanie przez Polskę niepodległości, a następnie każda z klas zaśpiewała wybraną piosenkę patriotyczną. Występ był bardzo wzruszający, nie sposób było wybrać zwycięzcy przeglądu. Dlatego też Sponsorzy, Rada Rodziców oraz Dyrektor Szkoły ufundowali słodkie nagrody dla wszystkich dzieci.

 
Śniadanie Daje Moc! PDF Drukuj Email

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!

Uczniowie Klas I – III Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Raciborowicach Dolnych przyłączyli się do akcji Śniadanie Daje Moc. Dnia 8 listopada każdy przyniósł coś zdrowego i kolorowego do jedzenia. Dzieci samodzielnie przygotowywały wesołe kanapki. Z chleba, wędlin, sera i warzyw powstały ciekawe kompozycje. Dopełnieniem kanapkowego śniadania była sałatka owocowa. Wspólna praca i jedzenie sprawiły wszystkim wiele radości.

Program „Śniadanie Daje Moc” jest kolejnym działaniem w ramach strategii Partnerstwa dla Zdrowia, które do dotychczasowych działań nakierowanych na walkę z niedożywieniem dzieci w Polsce dodaje szeroko zakrojoną edukację najmłodszych oraz angażuje rodziców i nauczycieli w kwestie prawidłowego żywienia dzieci.

Najważniejsze cele programu:

1) Zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka
2) Przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia

 

 

Linki do reportaży:

 
Żywa lekcja historii w Brzeźniku PDF Drukuj Email

Aby lekcja historii nie zamykała się w szkolnych murach, a uczniowie mogli odbyć ciekawą podróż poprzez wieki, dzieci z klasy V i VI dnia 25 października wzięły udział w żywej lekcji historii w Muzeum Grodu Średniowiecznego w Brzeźniku. To drewniana zabudowa całej osady-chaty, sprzęt domowy, warsztaty rzemieślnicze, narzędzia pracy. Ślady osadnictwa w tym miejscu należą do kultury łużyckiej.

Uczniowie wraz z opiekunkami wzięli udział w warsztatach tematycznych, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem:
-pisanie gęsim piórem- głagolicą- odbyła się krótka prelekcja na temat rozwoju pisma, po czym uczniowie otrzymali gęsie pióra i mogli samodzielnie podjąć się tego jakże trudnego zadania- pisania głagolicą.
- warsztaty łucznictwa - prelekcja na temat uzbrojenia, metod polowań, obrona osady. Uczestnicy dowiedzieli się jak udomowiano zwierzęta, natomiast część praktyczna obejmowała strzelanie z łuku do tarczy.
- warsztaty średniowiecznych kulinariów- prelekcja na temat życia codziennego Słowian, dzieci dowiedziały się jakie jadano potrawy, jak zdobywano pożywienie, co uprawiano, hodowano i jak przechowywano żywność. Następnie samodzielnie w żarnach mielili ziarna, po czym uformowali placki – podpłomyki i upiekli je na ruszcie. Wspólny posiłek był ważnym momentem dla wszystkich, a placuszki z dżemem były przepyszne.
Po warsztatach był czas na zabawy ruchowe - rzuty dzidą do niedźwiedzia, zawody w workach, narty –Bolka, rzuty sakiewkami do celu, przeciąganie liny, itp.
Pogoda dopisała, dzieci bawiły się świetnie, a przede wszystkim poprzez własne działanie mogły zdobyć jakże cenną wiedzę historyczną.

oprac. J. Mielko

 
"Dobrze zorientowana rodzina" PDF Drukuj Email

"Biegi na orientację" to dyscyplina, o której nie jeden już pewnie słyszał i czytał w naszej gminie. W naszej szkole postanowiliśmy zaszczepić uprawianie tej dyscypliny nie tylko wśród uczniów (szczególnie tych najmłodszych), ale także ich rodziców. Chcemy w ten sposób zachęcić do czynnego spędzania wolnego czasu wspólnie z dziećmi, a także pokazać czym są biegi na orientację. Już trzykrotnie uczestniczyliśmy w zawodach BnO we Wrocławiu w tak zwanej kategorii rodzinnej (wspólnie z opiekunem). Każdy bieg to nowe doświadczania i emocje. Kto wie, może pośród początkujących zawodników za kilka lat wyłoni się prawdziwy mistrz. Dziękujemy za udział rodzicom i uczniom.

Zapraszamy serdecznie do udziału w zawodach organizowanych przez UKS "Tukan" w Iwinach w dn. 25-27.10.2013r. na terenie naszej gminy.

Wszystkich chętnych do udziału prosimy o kontakt z opiekunem sekcji BnO Violettą Szeligą.

 

oprac. Violetta Szeliga

 
<< pierwsza < poprzednia 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 następna > ostatnia >>

Strona 41 z 54