Sprzątanie Świata PDF Drukuj Email

20 września wszyscy uczniowie Naszej Szkoły wzięli udział w akcji „Sprzątanie  Świata”, która w tym roku odbywała się pod hasłem „Odkrywamy czystą Polskę”.

Celem takiej akcji jest wzmacnianie świadomości ekologicznej i kształtowanie poczucia odpowiedzialności za środowisko. Uzbrojeni w rękawice i worki uczniowie raciborskiej "osiemnastki" włączyli się dziś w akcję sprzątania świata. Dzieci wraz z wychowawcami z wielkim zaangażowaniem sprzątali teren wokół szkoły oraz pobliskie ulice i chodniki. Uczniowie zebrali  wiele przedmiotów - odpadów, które dawno powinny znaleźć swoje miejsce w sortowni śmieci.

 

W trakcie całego roku szkolnego dzieci uczą się, jak należy dbać o środowisko naturalne, jak segreguje się śmieci. Natomiast dzięki tej akcji mają możliwość swoje wiadomości wykorzystać w praktyce.

Wiek przedszkolny to okres wzmożonej aktywności poznawczej i emocjonalnej. Dlatego już w tym wieku należy dziecku ukazać piękno otaczającego świata, wzbudzić w dziecku pozytywne uczucia takie jak odpowiedzialność wobec siebie i przyrody.
Zatem również dzieci z Punktu Przedszkolnego „Bajka” oraz Oddziałów Przedszkolnych „Misie” i „Puchatki” włączyły się do akcji "Sprzątania Świata", by od najmłodszych lat uczyć się zasad dbania o środowisko. Akcja odbyła się w formie zabawy, dzieci dowiedziały się, że należy dbać o przyrodę, chronić ją, by korzystać z jej uroków.
Jeśli świat będzie czysty - zdrowa będzie żywność, powietrze, woda. Warto uczyć o tym dzieci od najmłodszych lat.

 
Spotkanie z przyrodą PDF Drukuj Email

Dnia 19.09.2013 r. odbył się wyjazd na lekcję przyrody klasy V (16 uczniów) do Ośrodka Edukacyjnego, Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra” w Myśliborzu (Powiat Jaworski, województwo dolnośląskie). Położony jest on na terenie Parku Krajobrazowego „Chełmy”, który obejmuje najcenniejszy, z punktu widzenia przyrodniczego, fragment Pogórza Kaczawskiego.


Podstawowym celem lekcji było przeprowadzenie zajęć terenowych było rozpoznawanie roślin zielnych i runa leśnego, i drzew na podstawie przewodników, pomiary dendrometryczne drzew, pomiary obwodu, wysokości i wieku drzew oraz kształtowanie postaw proekologicznych, realizowanych w oparciu o bezpośrednie poznawanie i badanie środowiska przyrodniczego i zagrożeń jakie dla tego środowiska stwarza działalność człowieka.

oprac. B. Gancarek

 
Rozpoczęliśmy rok szkolny 2013/2014 PDF Drukuj Email

„Do widzenia, lesie zielony, do widzenia, rzeko pluszcząca, do widzenia, szpaki i wrony żeglujące prosto do słońca”.


2 września cała społeczność Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Raciborowicach Dolnych radośnie rozpoczęła nowy rok szkolny 2013/2014.  Za nami dwa miesiące wspaniałych, słonecznych i beztroskich wakacji. Nie warto się jednak smucić. Pięknie odnowiona szkoła dostarczy nam nie tylko nowych wiadomości, ale również wspaniałych przygód oraz przyjaciół.

Wszystkim uczniom życzymy, aby nadchodzące miesiące były nie tylko czasem wytężonej pracy, ale niosły ze sobą także wiele radości i zadowolenia z rozwoju własnych zainteresowań i uzdolnień.

Nauczycielom i Pracownikom Oświaty życzymy zaś, by był to rok spokojnej pracy, dającej satysfakcję osobistą i zawodową oraz uznanie otoczenia.

 
Zielona Szkoła dla uczniów klas V z Gminy Warta Bolesławiecka w Pogorzelicy PDF Drukuj Email

Już niedługo rozpocznie się nowy rok szkolny 2013/2014, wspomnijmy jednak początek wakacji i chwile spędzone na Zielonej Szkole w Pogorzelicy...

“Wikingowie 2013”

15 czerwca 2013r. Wyjechaliśmy do Pogorzelicy do Ośrodka “Dziejba Leśna”. Uczestnicy “Zielonej Szkoły” to uczniowie ze szkół podstawowych z Iwin, Raciborowic, Szczytnicy, Tomaszowa Bolesławieckiego , Warty Bolesławieckiej . Opiekunami byli nauczyciele :Dariusz Pachnik - ZSP Iwiny; Mirosława Gołdys, Barbara Garncarek - SP Raciborowice, Daniela Połetek -SP Szczytnica, Patrycja Mosiądz - SP Tomaszów Bol., Halina Fryc Nogalska-SP Warta Bol. Kierownikiem “Zielonej Szkoły “ była Ewa Huryk -dyrektor Szkoły Podstawowej w Raciborowicach Dolnych .

Dwutygodniowy pobyt w dniach od 15.06.2013 do 28.06.2013r. na “Zielonej Szkole” był wyjątkowo udany, bo towarzyszyła nam piękna ,słoneczna pogoda oraz bogaty program pobytu. To był czas wypoczynku połączonego nauką z nauką życia. Ośrodek w Pogorzelicy zapewnił nam bardzo dobre warunki: wygodne pokoje, bardzo dobre wyżywienie, (ze szwedzkim stołem na dokładki) ,basen z ratownikiem, tereny rekreacyjne, boiska do gier zespołowych, plac zabaw, rowery, salę dyskotekową.


Pierwsze dni spędziliśmy nad morzem ,niektóre dzieci widziały je po raz pierwszy w życiu. Radość i śmiech towarzyszył nam do końca pobytu. Mieliśmy trzy bardzo atrakcyjne wycieczki do Kołobrzegu z rejsem statkiem “Pirat”, do Trzęsacza kolejką “Retro” ,do Centrum Słowian i Wikingów na Wyspie Wolin, gdzie mieliśmy 3 godziny na warsztaty zajęć w 7 grupach. Największym powodzeniem cieszyły się zajęcia musztry, jedzenie podpłomyków oraz rejs repliką łodzi wikingów, jedyną w Polsce. Drugą w Europie. Podczas pobytu kąpaliśmy się w morzu i w basenie pod opieką ratownika. Mieliśmy zajęcia z tańca młodzieżowego, wieczorne dyskoteki, ognisko z kiełbaskami, bardzo dużo zajęć sportowych, w tym Olimpiadę Sportową z baoloniadą i nauką pływania na skimboarging- desce do pływania na płytkiej wodzie. Dzieci brały udział w różnych konkursach: konkursie czystości, rywalizacji sportowej, konkursie na najpiękniejszą widokówkę znad morza, i konkursie na najpiękniejszą rzeźbę z piasku, konkurs literacki - sprawozdanie z wycieczki.

Wszyscy uczestnicy “Zielonej Szkoły” otrzymali upominki oraz nagrody za I miejsca konkursach.

Uczyliśmy się o każdej porze dnia, a nawet nocy - były to najważniejsze lekcje -”bo wszystko jest lekcją” .

Oprócz zajęć z języka polskiego ,kiedy pisaliśmy sprawozdanie czy list z przeprosinami, zajęć plastycznych, przyrodniczych, z wychowania fizycznego najtrudniejsza “lekcja” to były lekcje z samodzielności ,wzajemnego szacunku, bezpieczeństwa , odpowiedzialności i współpracy. Wszystkie zaliczyliśmy na piątkę! Niektórzy nawet na szóstkę. Dziękujemy Panu Wójtowi Mirosławowi Haniszewskiemu, że jesteśmy wyjątkową gminą. Nie udało nam spotkać nikogo , kto za 100 zł miałby ufundowany dwutygodniowy pobyt nad morzem z tyloma atrakcjami w tym atrakcją dodatkową była wycieczka na wyspę Wolin i lody od Pana Wójta).

Podsumowując możemy stwierdzić :

Pogoda cudna, wyjazd przebogaty w atrakcje, dzieci mądre i kochane, opiekunowie jak rodzice, rodzice troskliwi i wyrozumiali. “Zielona Szkoła” uszczęśliwiła wszystkie dzieci. Dziś jest już jednym z najpiękniejszych wspomnień z dzieciństwa, życia szkoły, życia Gminy Warta Bolesławiecka.

Dziękujemy!

Ewa Huryk

 

 
Zakończenie roku szkolnego 2012/2013 PDF Drukuj Email

Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2012/2013 rozpoczęła się mszą świętą. Po niej uczniowie udali się do szkoły, gdzie zaczęła się uroczysta akademia. Młodzież, nauczycieli i wszystkich gości powitała Pani Beżena Marszałek pełniąca obowiązki Dyrektora szkoły.
Po krótkim programie artystycznym przygotowanym przez uczniów kl. VI, kl. III oraz przedszkolaki, nastąpiło wręczenie dyplomów i pamiątek ukończenia szkoły podstawowej – najlepsi uczniowie otrzymali świadectwa z wyróżnieniem za bardzo dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie. Tegoroczni absolwenci - kl.VI, wychowankowie Pani Bożeny Czernatowicz, byli w tym dniu najważniejsi. W życiu naszej szkoły, jako uczniowie uczestniczyli po raz ostatni.


Następnie wszyscy uczniowie udali się z wychowawcami do swoich klas, gdzie odebrali świadectwa oraz nagrody za bardzo dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie. Również rodzice najlepszych uczniów i ci, którzy aktywnie angażowali się w życie Szkoły Podstawowej w Raciborowicach Dolnych zostali uhonorowani pamiątkowymi dyplomami uznania.
Dyplomy oraz nagrody najlepszym uczniom kl. I- IV, biorącym udział w konkursach, zawodach sportowych i reprezentującym naszą szkołę na terenie lokalnym oraz ogólnopolskim zostały wręczone 26 czerwca. Nagrody książkowe ufundowane zostały przez Radę Rodziców.

WSZYSTKIM UCZNIOM ŻYCZYMY SŁONECZNYCH I UDANYCH WAKACJI!

 
<< pierwsza < poprzednia 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 następna > ostatnia >>

Strona 41 z 52